MARMARA EĞİTİM KURUMLARI

Hemşirelik
Hemşireler bireyleri hastalıklardan korunma yolları konusunda bilgilendiren, beden veya ruh sağlığının bozulması halinde hekim tarafından verilen tedaviyi uygulayan; hasta bakımını planlayan, uygulayan, denetleyen ve izleyen kişidir.
 
Hemşireler üniversite bünyesinde bulunan hastanelerde, devlet hastanelerinde, dispanserlerde, özel sağlık kurumlarında, çeşitli kurumların bünyesinde bulunan sağlık birimleri ve kreşlerde görev yaparlar. 
 
Hemşirelik Mesleğinin Gerektirdiği Özellikler Nelerdir?
Kanunen bir kısıtlama olmamakla birlikte, çalışma koşulları genellikle gece veya gündüz nöbeti şeklinde olabileceğinden ve uzun süre ayakta çalışılması gerekebileceğinden çalışanların ortopedik bir sakatlığının olmaması aranan bir özelliktir. 
 
Bunun dışında bu alanda çalışacak bireylerin,
İnsanlara yardım etmekten hoşlanan,
İşbirliği içinde çalışmayı seven,
Güler yüzlü ve sabırlı,
Dikkatli, temiz ve titiz,
Soğukkanlı,
El-göz koordinasyonu gelişmiş,
Ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilen,
Bedence sağlam ve güçlü kişiler olmaları gerekir.
 
Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik/Hemşire Yardımcılığı Eğitimi Süresi ve İçeriği Nasıldır?
Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince kültür dersleri, sağlık mesleği ile ilgili temel bilim dersleri; Anatomi-Fizyoloji, Dahiliye Hastalıkları Bakımı, Cerrahi Hastalıkları Bakımı, Çocuk Sağlığı Hastalıkları Bakımı, Ruh Sağlığı ve Psikiyatri gibi uygulama dersleri okutulmaktadır. Bölümümüzde hem teorik hem uygulamalı eğitim verilmektedir.
 
Hemşire Yardımcılığı Bölümü

Toplumdaki birey yada bireylerin bedenen yada ruhen kazaya uğraması, hastalanması halınde tıpbın gerektirdiği bilgi ve becerileriyle ilk yardım ve acil bakım hizmetleri uygulanan hasta yada kazadedenin sağlık merkezlerıne ulaştırılmasını sağlayan diploması saglık ve milli eğitim bakanlığınca tescil edilmiş bir okuldan mezun olan sağlık meslek mensubudur.

Önlisans Bölümleri
Anestezi uzmanı sorumluluğunda ve yönlen dirmesi dogrultusunda anestezi işlemlerinin güvenli bir şekilde başlatılması, sürdürülmesi ve sonlandırılması için gerekenleri yapan saglık teknisyenliği bölümüdür.
 
Alanında eğitimini tamamlayıp mezun olan öğrenciler,teknisyen ünvanını alırlar.
   
Mezunlarımız  Sağlık Bakanlığı'na bsğlı özel ve resmi yataklı/yataksız kuruluşlarda çalışabilirler.
   
Anestezi ve Hemşirelik dallarında eğitim gören öğrencilerimiz, 11. ve 12. sınıflarda beceri eğitimlerini hastanelerde uygulamalı olarak görürler.

Akademik Takvim

detaylı bilgi için tıklayınız.

Bizden Kareler

detaylı bilgi için tıklayınız.